Článek v berounském časopise Echo s rozhovorem Lídy Boudové

Když hraje divadlo celá rodina

Divadlo v Čenkově může letos slavit, protože má kulaté 120. narozeniny. Tak, jak to v životě chodí, někdy se mu dařilo více, někdy méně a byly i roky. kdy se v Čenkově nehrálo, ale v posledních letech zde zase amatérské divadlo ožilo. I když se jedná o divadlo, pro které se někdy používá označení ochotnické, je na téměř profesionální úrovni, protože soubor je zván i mimo rámec okresu Příbram. Když v květnu v roce 2010 začali čenkovští divadelníci hrát hořkou komedii Bedřich Hrozný s Lubošem Krásným v titulní roli výpravčího Bedřicha, vystoupili s ní i v klubu Malostranské Besedy v Praze. Diva- dlo Za vodou Čenkov hrálo letos také na Berounsku ve Rpetech, Hostomicích, Želkovicích, Málkově, Točníku, v Loděnici a v Koněprusích. Vystoupilo také v pražských Jinonicích a na Rokycansku. Letos sehrálo kolem 30 představení. …

Odkaz na rozhovor s Lídou.
Celý článek vyšel v prosincovém čísle měsíčníku Echo, strana 51-52.


Peklo s Kamilou v Čenkově

Peklo uzavřelo úspěšný ročník

Čenkov – Divadelní festival Čenkovský podzim skončil představením Peklo s Kamilou. Jedná se o starší hru z repertoáru Divadla za vodou a zároveň první hru, kterou napsala Lída Boudová podle vlastního námětu. Za tu dobu se trochu vystřídali i členové souboru, a tak i ti příznivci, kteří tento titul již v minulosti zhlédli, si mohli vychutnat pozměněné herecké obsazení. O řádný rozruch v pekle se spolu s rohatými kolegy postarala posila – čertice Jana Bošková – a poprvé se v roli prince Jaromíra, zamilovaného do rozpustilé Kamily, představil Václav Knechtl. Dramatické to bylo i pro herce, když jim pan král, spící na invalidním vozíčku, neplánovaně ujel až na samý okraj pódia. Tentokrát to dopadlo dobře, ale v létě při představení v lesním divadle v Podlesí se chudák panovník v členitém terénu ve stejné scéně opravdu převrátil. Organizátoři letošního festivalu měli šťastnou ruku ve výběru účinkujících souborů i předvedených představeních. Diváci se bavili a herci si chválili skvělé živě reagující čenkovské publikum. Náš „divadelní“ spolupracovník Jaroslav Bouda ocenil, že všechny čtyři hostující soubory přijely zdaleka na vlastní náklady a hrály zdarma, přičemž odměnou jim bylo pouze občerstvení při závěrečném setkání. Kromě vyprávění veselých zážitků z domácích představení i cest se mi čenkovští herci svěřili, že si velmi váží nově navázaných i pokračujících přátelských kontaktů s jinými soubory, které jsou zárukou, že se my diváci máme v Čenkově na co těšit i v budoucnu.

Odkaz na článek


předpremiéra Klášterního tajemství

Klášter, nevěstinec a moře

Koněprusy – Čenkovské Divadlo Za vodou nastudovalo novou hru. Po pohádkovém příběhu Kouzlo na draka přichází na jeviště něco docela jiného. V sále obecního úřadu v Koněprusích na Berounsku měli zdejší diváci možnost jako první zhlédnout představení s názvem Klášterní tajemství. Příběh je vhodný pouze pro dospělé. Děj prozrazovat nebudeme. Přijďte si sami užít radostí i smutku s velmi různorodými postavami. Jen si po přečtení názvu hry nedělejte iluze, že přijdete k nápoji stejného jména. Nikoliv. Klášterní tajemství je spojeno s jednou ze záhadných postav, která významně přispěje k zápletkám děje. V Koněprusích se jednalo o předpremiéru. Oficiálního uvedení této hry na prkna, která znamenají svět, můžete být svědky i vy v Čenkově 5. května, a to prostřednictvím hned dvou představení.

Odkaz na článek


Premiéra Kouzlo na draka

Drak přiletěl hned dvakrát

Čenkov – Děti na Kardavci viděly novou pohádku Lídy Boudové již počátkem prosince, ale domácí diváci si museli počkat na skutečnou premiéru hry Kouzlo na draka v podání svého Divadélka Za vodou více než dva měsíce. V neděli 13. února si však mohli vybrat hned ze dvou představení. Na odpolední přišlo tolik diváků, že se před zahájením musely do sálu přidat židle, a ještě se na všechny zájemce nedostalo. Na večerní představení, jak se vyjádřila autorka na „verzi pro dospělé“, už bylo míst v hledišti dost. Kdo si nenechal ujít příležitost, nelitoval. Trochu netradiční pojetí jak děje, tak i postav určitě zaujalo každého, bez rozdílu věku. A skutečně byly v hledišti zastoupeny všechny generace. Dobře se bavili diváci, a mám takový dojem, že i herci. I Lída Boudová byla spokojená s tím, jak se všichni herci vypořádali se svými rolemi. Pochválila i malého Vojtu Synka, který původně hrát neměl, ale nakonec se musel ujmout role pážete. Ani na plakáty ho nestihli dát. Divadlo Za vodou nemá o představení nouzi. Vystupuje především na příbramském a berounském okrese, ale i jinde. Například v únoru je shlédli pražští diváci v Malostranské besedě. Nemůže se to však přehánět, protože v souboru jsou studenti, kteří letos maturují. Je snaha, aby se konala nejvýše dvě představení za měsíc. To se ale už nepodařilo dodržet v únoru, a i na duben jsou již naplánovány výlety tři.

Odkaz na článek


Předpremiéra Kouzlo na draka

Pohádka a dárky od hasičů

Kardavec – Oslavy Mikuláše znají v našich končinách všechny děti, ale jejich průběh je v jednotlivých obcích i rodinách různý. Na Kardavci se stalo již tradicí, že děti dostávají dárky na besídce, kterou organizují a financují členové zdejšího Sboru dobrovolných hasičů, ale také letos se připojili někteří další rodiče. Předtím se však malí i velcí stali svědky významné události. Měli tu čest shlédnout nové představení Divadla za vodou z Čenkova, a to ještě před vlastní premiérou, která bude teprve začátkem příštího roku. Obavy z toho, zda se vše podaří včas náležitě nacvičit se ukázaly jako neoprávněné. Velmi spokojeni byli diváci i herci. Radost měla i autorka pohádky Lída Boudová, která se vyjádřila: „Role jsme si ušili na tělo, abychom nemuseli nikdo noc hrát.“ A bylo to znát. Děti byly přímo vtaženy do humorného příběhu, v němž starostlivá královna usiluje o to, aby se její dcera včas vdala. Krásným zpestřením byla i „záporná“ postava prince a oko i sluch diváka nemohl nezaujmout ani tříhlavý drak. …

Odkaz na článek


Bedřich Hrozný v Rožmitálu pod Třemšínem

Ochotníci z Čenkova skvěle pobavili s Bedřichem Hrozným rožmitálské publikum

Rožmitál /FOTO/ – Divadlo za vodou z Čenkova uvedlo 17. listopadu v rožmitálském společenském centru komedii z nádraží Bedřich Hrozný. V hlavní roli výpravčího Bedřicha Hrozného se představil Luboš Krásný, se kterým se ve hře představilo dalších dvanáct divadelníků. Námět, scénář a režie této hry je dílem Lídy Boudové. Čenkovští herci diváky skvěle pobavili a připravili jim příjemný zážitek.

Odkaz na článek


Premiéra Bedřich Hrozný v Čenkově

Peklo s Kamilou v Novém Podlesí

Pozvánka Bílá Paní v Novém Podlesí

Premiéra Bílá Paní v Čenkově

Pozvánka V ochraně Napoleona I. v Čenkově

Svět zlodějů v Čenkově

O Honzovi a princezně Zlatovlásce v Jincích

Premiéra O Honzovi a princezně Zlatovlásce v Čenkově