Vznik našeho souboru se datuje od podzimu roku 1994. Tehdy Jardu Paimu napadla myšlenka obnovit činnost ochotnického souboru v Čenkově. Dne 9.ledna 1995 proběhla první seznamovací schůzka, na kterou se dostavilo třináct nadšenců…

Na této schůzce byl již připraven scénář našeho prvního představení. Jednalo se o pohádku „O Honzovi a princezně Zlatovlásce“ od J.Beneše, kterou upravil a režíroval Jaroslav Paima.

Činnosti souboru byl příznivě nakloněn také obecní úřad v Čenkově, který nabídl svoji podporu. Divadlu byla slíbena finanční pomoc a bylo umožněno pravidelné využívání místního sálu ke zkouškám.

Po několika zkouškách se vytvořila docela dobrá parta, postupně jsme mezi sebou objevovali herecké i organizační talenty.

Začalo se tvořit technické zázemí. Přípravy a výroba kulis probíhala svépomocí. Premiéra byla stanovena na 1.6.1995, jako dárek dětem k jejich svátku. Skutečná premiéra se podařila až 17.6.1995. Premiéra i reprízy se vydařily nad očekávání dobře. Do paměti se nám asi nejvíce zapsalo poslední představení této hry v Ústavu pro mentálně postiženou mládež v Lochovicích. Diváci reagovali tak bezprostředně, že nás to samotné překvapovalo. Toto představení neuniklo ani televizním kamerám příbramské kabelové televize.

Po úspěchu naší premiérové hry jsme se vrhli do přípravy dalších kusů. Připadali jsme si jako ostřílení divadelníci, a tak jsme se rozhodli, že budeme nacvičovat hned dvě hry současně. První byla Noc na Karlštejně od J. Vrchlického a druhá Pan Johanes od A. Jiráska. Bohužel se toto řešení ukázalo jako méně šťastné. Problémy ze zkoušek jedné hry se přelévaly do hry druhé a naopak. Svým dílem přispěl i nevytápěný sál, kdy se muselo přerušit zkoušení pohádkové hry do jara. Při nacviku Noci na Karlštejně vznikly takové neshody, že se soubor částečně rozpadl, ale jedna část party pokračovala dál. Manželé Snopkovi přepsali scénář pohádkové hry pro vzniklou situaci a dostala nový název O Rýbrcoulovi. Navíc se podařilo rozšířit sbor o nové tváře, takže mohla být uvedena premiéra 12.5.1996. Na premiéře byla hojná divácká účast a reprízy na sebe nedaly dlouho čekat.

Počátkem října 96 soubor začal připravovat další hru. Po úspěšných pohádkách jsme se rozhodli, že zkusíme oslovit i náročnější publikum. Byla vybrána jednoaktová fraška V ochraně Napoleona prvního od L. Stroupežnického. I tuto hru poznamenal odchod několika herců. váhali jsme jestli nezvolit jinou hru, která by odpovídala počtem herců, ale nakonec se podařilo najít nové členy souboru. Úsilím všech se podařilo překonat všechny problémy a hru úspěšně uvést v premiéře 11.4.1997 i v reprízách. Režii tehdy držel v rukou Josef Snopek.

Rok 1998 byl poznamenán odchodem několika dalších členů, takže se nepovedlo nacvičit Svět Zlodějů od F. Davida. Jako malá náplast se podařilo několik repríz Napoleona. Světa Zlodějů se ale náš spolek nevzdal a hned od ledna 99 se zbývající členové sboru vrhli do zkoušení. Náročnost se s přibývajícími zkušenostmi měnila v zábavu a závěrečné zkoušky byly ve znamení přidaných humorných replik. Vše bylo korunováno úspěšnou premiérou dne 5.6.1999. V září přibily nové tváře a tak byly podzimní reprízy v optimistickém duchu a očekávání událostí dalších…

Jenže optimistické nálady poněkud ochladly a činnost divadla se na delší dobu přerušila. Teprve v roce 2004 se opět dala parta divadelníků znovu dohromady obohacená o několik mladých členů a začala zkoušet komedii Lhář od C. Goldoniho. Delší pomlka a náročnost se podepsala na pozdějším uvedením premiéry této hry. Zkoušení trvalo více než rok. Ovšem výsledek stál za to. Diváci přítomní na premiéře 22.10.2005 těžko uvěří, že generální zkouška byla bez kostýmů a bez konce. Premiéra v Čenkové měla velký úspěch, alespoň podle divácké účasti.V hlaví roli se objevil výborný Lukáš Krásný. Lhář se postupně stal divácky velmi oblíbeným, hráli jsme ho i na festivalu Erbenův Žebrák a Žamberská brána, udržel se na repertoáru až do 25.1.2008…

Souběžně s reprízami Lháře jsme začali zkoušet pohádku Zkoušky čerta Belínka od Z. Horychové. Do sboru sboru přibyly dvě nové posily (sestry Vinšovy) a premiéra Belínka byla zároveň i jejich premiérou, která se odehrála 28.10.2006.

V průběhu roku 2007 cestujeme po středočeském kraji a reprízujeme jak Lháře tak Čerta Belínka a začínáme zkoušet novou pohádku. Touto pohádkou začíná nová éra autorského divadla, kdy scénář píše členka sboru Lída Boudová a hra je ušita přímo na míru našeho divadla. Předpremiéra se koná 8.12.2007 a premiéra je stanovena na 15.12.2007.

V následujícím roce začínáme zkoušet další hru od klasika Carla Goldoniho – Mirandolina, režie Jaroslav Paima. U této komedie je už patrný svérázný rukopis našeho divadla. Premiéra se konala 7.6.2008. Poslední repríza Mirandolíny se odehrála 13.3.2009.

Na konci roku 2008 ještě stihneme premiéru veselohry Bílá paní 15.11.2008. Tu máme v repertoáru dodnes se třemi obměnami účinkujících včetně hlavních rolí. Nejvýraznější představení této hry bylo zřejmě na hradě Točník, kdy kolem hradu zuřila letní bouře s hromy a blesky.

V roce 2009 zkoušíme vlastní pohádku Peklo s Kamilou, kterou napsala Lída Boudová. Premiéra je odehrána 18.9.2009 a dodnes se drží v našem repertoáru.

V půlce května, přesněji 15.5.2010 vyjíždí na čenkovské podium, za vydatné asistence brdských trampů, komedie Bedřich Hrozný s Lubošem Krásným v titulní roli výpravčího Bedřicha. režie se tentokrát ujala autorka scénáře Lída Boudová. Tuto hořkou veselohru jsme si zahráli i v klubu Malostranské Besedy v Praze

V létě 2010 jsme si na tři dny pronajali přírodní amfiteátr divadla Na skalce v Novém Podlesí, abychom tam během víkendu odehráli všechno, co umíme: Peklo s Kamilou, Bílou paní a Bedřicha Hrozného. Tímto vznikla tradice, kdy nás můžete vidět zhruba v půli letních prázdnin každý rok. Vždy hrajeme 2-3 hry a nedělní představení bývá i dětem přístupné.

Další pohádkou je Kouzlo na draka, opět z autorské dílny Lídy Boudové. Předpemiéru se nám povedlo odehrát ještě v roce 2010 na Kardavci. Na premiéru v Čenkově jsme připravili hned dvě představení. Pozdější představení bylo lehce upraveno pro dospělé diváky.

V posledních letech uvadíme každý rok novou hru z pera Lídy Boudové a všechny následující hry jsou naším současným repertoárem.